Pomysły na aranżacje małego balkonu.

28/10/2021

Mały balkon wcale nie oznacza niepraktycznego. To nie lada wyzwanie dla projektanta, ale na aranżacje pomysłów jest wiele. Tak jak taras w domu tak i balkon w bloku jest przedłużeniem salonu. Dlatego jego styl powinien współgrać z naszym mieszkaniem. Nawet najmniejszy balkon może być funkcjonalnym miejscem dla naszego wypoczynku.

Więcej wcale nie znaczy lepiej. Wbrew pozorom duże balkony czy tarasy wcale nie muszą być łatwiejsze w urządzaniu. Posiadacze większej przestrzeni często ją zagracają niepotrzebnymi rzeczami. Jeżeli mamy mało przestrzeni do zagospodarowania to nasza aranżacja będzie przemyślana i funkcjonalna.

Czym kierujemy się w aranżacji małego balkonu?

inspiracja różnymi pomysłowymi rozwiązaniami.

Zanim się na coś zdecydujesz to poszukaj , poszperaj, pooglądaj, podpatrz. Rozwiązań aranżacyjnych jest całe mnóstwo. Nie raz wystarczy nawet poszperać po internecie, aby znaleźć praktyczne rozwiązanie, o którym nie mieliśmy wcześniej pojęcia

Do czego ma nam służyć balkon.

Urządzamy balkon pod siebie. jeżeli lubimy czytać i chcemy to robić na balkonie to nie może nam zabraknąć wygodnego miejsca do tego. Mini sofka czy wygodny fotel lub siedzisko będą w takim przypadku idealne. Jeśli lubimy poranną kawę na świeżym powietrzu to malutki stolik i krzesełka będą strzałem w dziesiątkę.

Żywe kwiaty to podstawa.

Kwiaty na balkonieBalkon kwiaty

Nawet na malutkim balkonie przyda się akcent roślinny. Jeżeli nie mamy miejsca na stojące donice wybierzmy te wiszące lub montowane do barierek. Nawet niewielka parapetowa doniczka z roślinkami nada życia i ożywi naszą aranżację.

Oświetlenie.

Któż z nas nie chciałby usiąść po zmroku w blasku lampionów pod kocykiem na balkonie w ciszy i spokoju by móc odprężyć się po całym dniu. Nie chodzi , aby zrobić z naszego balkonu pas startowy lub choinkę, ale by tylko go delikatnie doświetlić i nadać mu nastrój.

Schowki.

Balkon to także miejsce do przechowywania zbędnych rzeczy, więc skrzynia która jednocześnie może służyć nam za siedzisko będzie tutaj na wagę złota.

Lekki styl.

Mała przestrzeń nie powinna zostać przytłoczona ciężkimi i masywnymi meblami lub ozdobami. Ważne są także kolory jakie dobieramy. Najlepiej by były jasne, gdy optycznie powiększą nam pomieszczenie i nie przytłoczą go.

To nie rupieciarnie

Nie traktujmy balkonu jak miejsca gdzie można wynieść wszystko co już nie potrzebne. Wtedy zamiast przytulnego kącika do wypoczynku zaaranżujemy sobie domową graciarnię.

Nie ograniczaj się.

Balkon stolik

To, że jest mało miejsca do zagospodarowania nie oznacza, że musisz zrezygnować z wielu rzeczy. Niektóre pomysły trzeba tylko delikatnie zmodyfikować lub przemyśleć. Małą przestrzeń można też funkcjonalnie i ciekawie urządzić. I nie koniecznie wiąże się to z rezygnacją z wielu rzeczy.

Pamiętajmy, że balkon ma służyć przede wszystkim nam. Ma być funkcjonalny i spełniać nasze oczekiwania. Poza tym musi być dla nas azylem, więc styl w jakim go urządzimy musi być przez nas w pełni akceptowalny. Warto przemyśleć dokładnie jego aranżację, a każdą wolną przestrzeń jak najlepiej wykorzystać. Jeżeli nie potrafimy sami zagospodarować miejsca na balkonie lub nie mamy zbyt dużej wyobraźni przestrzennej, bądź aranżowanie pomieszczeń to po prostu nie nasza bajka zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalisty. Projektant przeleje swoją wizje na papier bądź stworzy projekt 3D, abyśmy mogli sobie zwizualizować projekt. Jeżeli sami tworzymy nasz projekt warto swoje pomysły przelać na papier przed ich realizacją. Unikniemy wtedy chaosu i niezdecydowania podczas realizacji.