Nie masz własnego ogrodu? Nie martw się! Możesz stworzyć oazę spokoju na swoim balkonie, pośród hałasu i chaosu miasta. Jeśli chcesz mieć balkon pokryty kwiatami, ale brakuje Ci czasu lub energii na jego utrzymanie, polecamy łatwe w pielęgnacji rośliny, które są odporne na suszę. Całoroczne kwiaty balkonowe są świetnym rozwiązaniem na zimową nudę, a wiosną i latem mogą stworzyć kwiatowy raj.

Na balkonie można umieścić kwiaty, które są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają częstego podlewania. Świetnie sprawdzają się latem, gdy upał, wysokie temperatury i brak deszczu mogą być niebezpieczne dla innych roślin w doniczkach i skrzynkach. Ważne jest, aby szukać roślin odpornych na suszę, które są atrakcyjne przez cały rok.

Spis treści

  • Jakie kwiaty nadają się na mało wymagający balkon?
  • Konieczne jest regularne podlewanie
  • Kwiaty na balkon, które nie wymagają częstego podlewania

Jakie kwiaty na balkon są mało wymagające?

Iglaki to nie jedyne rośliny, które można uprawiać na balkonach przez cały rok. Można również wykorzystać krzewy liściaste i rośliny pnące. Nie zawsze muszą być one zielone. Wiele z nich wyróżnia się kolorowymi liśćmi lub igłami. Można się nimi cieszyć przez cały rok. Rośliny o mięsistych korzeniach i liściach mogą tolerować krótkotrwałe susze. Należy pamiętać, że większość roślin odpornych na suszę preferuje stanowiska słoneczne.

Rośliny cieniolubne nie będą tolerować intensywnego nasłonecznienia tak dobrze, jak najodporniejsze kwiaty na słoneczny taras. Możemy kontrolować wodę i podłoże, ale nie ilość światła. Niektóre gatunki będą rosły równie dobrze w jasnych, jak i zacienionych miejscach, ale zawsze powinniśmy rozważyć najlepsze stanowisko dla naszych roślin. Powinniśmy wybrać podłoże, które ma warstwę drenażu dla danego gatunku i określić, jak często należy podlewać. Nawet mało wymagająca roślina musi być od czasu do czasu podlewana.

Istnieje wiele kwiatów, które nie wymagają dużo czasu na balkonie. Geranium, portulaka i surfinia to tylko niektóre z kwiatów, które nie wymagają wiele uwagi. Światłolubne kwiaty są zazwyczaj preferowane, ponieważ zacieniają obszar i zachwycają żywymi kolorami i kształtami. Piękne kwiaty balkonowe sprawią, że Twój balkon stanie się ulubioną częścią Twojego mieszkania już od marca.

Najlepszy czas na zakup kwiatów na balkon to późna wiosna, kiedy nocne przymrozki ustąpią, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. W Polsce przypada to zazwyczaj na okres od kwietnia do maja. W tym czasie rośliny zaczynają dobrze rosnąć. Ryzyko przymrozków jest znacznie mniejsze.

Konieczne jest regularne podlewanie

Bodziszek to jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych w utrzymaniu kwiatów balkonowych. Kwitnie w różnych kolorach od maja do późnej jesieni. Może przetrwać krótkie okresy suszy, nawet bez podlewania. Dobrze czuje się w słońcu, ale toleruje również półcień. Jej główną wadą jest niska odporność na niskie temperatury. Dlatego należy ją chronić przed mrozem. Wymaga również częstego nawożenia potasem, co może wpływać na obfite kwitnienie.

Przy wyborze niezbyt wymagającego gatunku warto zastanowić się nad bratkiem. Ta niewielka roślina kwitnie od marca do czerwca i doskonale odnajduje się na balkonach od strony wschodniej i zachodniej. Nie lubi przebywać na słońcu przez cały dzień. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Nie wymaga nawożenia, ale powinna być często podlewana. Należy to robić ostrożnie, ponieważ bratki nie lubią wilgoci na liściach i kwiatach.

Gąszcz, znany również jako drzewko szczęścia, nie wymaga częstego podlewania. Ten wytrzymały sukulent uwielbia słoneczne tarasy i balkony. Ma grube, mięsiste liście, które magazynują wodę. Roślina wieloletnia. Przy odpowiedniej pielęgnacji zarośla mogą wyrosnąć na duże drzewo. Jest odporny na szkodniki i choroby. Starsze okazy kwitną na przedwiośniu.

Lawenda doskonale nadaje się do sadzenia na słonecznym balkonie. W miejscach zacienionych nie zakwitnie lub zakwitnie bardzo słabo. Od strony południowej lub zachodniej jest szczególnie piękna od czerwca do października. Fioletowy zapach kwiatów jest kojący dla ludzi, ale także odstrasza komary, muszki i kleszcze. Lawenda potrzebuje żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby. Powinna być podlewana regularnie, ale nie nadmiernie.

Kwiaty na balkon, które nie wymagają częstego podlewania

Draceny to sukulenty, które naturalnie rosną na półkuli południowej. Nie wymagają częstego podlewania, ponieważ magazynują wodę w pniu. Jest bardzo odporna i preferuje umiarkowane nasłonecznienie, ale może rosnąć w półcieniu. Dracenę wystarczy podlewać raz w tygodniu, a zimą nawet rzadziej. Roślina pochłania szkodliwe zanieczyszczenia powietrza. Na świecie występuje około 40 gatunków draceny. Istnieje 40 gatunków draceny. Dracena z frędzlami to jedna z najpopularniejszych odmian, która może osiągnąć wysokość do 2 metrów. Draceny preferują ciepło i nie rosną w temperaturach poniżej 15 stopni C.

Winorośl dobrze prezentuje się na balkonie. Jej liście, które jesienią przebarwiają się na żółto, bordowo i pomarańczowo, są duże i ząbkowane. Znajomy chmiel to świetny wybór dla tych, którzy chcą mieć wyjątkowe wrażenia podczas siedzenia na balkonie. Ma karmazynowe szyszki i liście o przyjemnym zapachu. Wiciokrzew to wiecznie zielona roślina o lancetowatych liściach, która intensywnie kwitnie. Kwiatostan ma bardzo silny zapach.

Warto przeczytać