Łazienkę zlokalizowaną na piętrze często można spotkać w domach, które posiadają użytkowe poddasze. W tym miejscu wydzielona jest strefa nocna. To pomieszczenie często spotykane jest na ostatnich piętrach w kamienicach, a także w mieszkaniach jednopoziomowych. Jego aranżacja nie jest łatwym zadaniem, ale jeśli zostanie wykonana prawidłowo, będzie piękna i funkcjonalna. Warto poświęcić trochę czasu na zaprojektowanie łazienki na poddaszu i dopasowanie armatury do jej wysokości, zanim zaczniemy ją urządzać. Jakie okna i lampy sprawdzą się w takiej przestrzeni? Jak wykończyć skosy pomieszczenia i odpowiednio dopasować sprzęty, aby można było z nich swobodnie korzystać. To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi znajdą się w tym artykule.

Wysokość łazienki na poddaszu i możliwości aranżacji

Układ łazienki na podd aszu nie powinien być zbytnio uzależniony od podłogi. Pomieszczenie o powierzchni 10 m2 może mieć w rzeczywistości 5-6 m2 przestrzeni, która dzięki skosom nadaje się do wygodnego użytkowania. Im ścianka kolankowa jest wyższa, tym więcej możliwości aranżacyjnych będzie dawał pokój kąpielowy. Ponieważ większość urządzeń znajduje się przy ścianach, ważne jest określenie jej wysokości. Jeśli jej wysokość mieści się w przedziale 100-110 cm, a domownicy są średniego wzrostu, być może uda się zaplanować pod nią toaletę lub krótszy bok dla wanny. Niższa ściana może jednak oznaczać, że nie zmieści się pod nią ani umywalka, ani miska ustępowa. W takich przypadkach konieczne może być umieszczenie ich w innych miejscach pomieszczenia.

Alternatywnym rozwiązaniem jest przeniesienie elementów ze ścian na środek pomieszczenia . Nawet w pomieszczeniach z niskimi ściankami kolankowymi można umieścić wolnostojącą wannę na środku podłogi. Pozwoli to na wzięcie relaksującej kąpieli. Można ją połączyć z luksusową baterią, aby przekształcić łazienkę na poddaszu w elegancki, luksusowy pokój kąpielowy.

Ważne jest również, aby rozważyć ilość skosów . Łazienka pod dachem skośnym z pojedynczym nachyleniem będzie łatwiejsza do ustawienia niż ta pod dachem wielospadowym lub czterospadowym. Ważne jest również uwzględnienie kąta nachylenia połaci. Trudniej będzie zaprojektować wygodną aranżację, jeśli dach jest duży i stromy.

Kolorystyka łazienki pod skosami

Łazienka pod skosami pozwala nam na niemal dowolną kolorystykę ścian i podłóg. Warto wybrać jaśniejszą tonację, ponieważ nie jest to duża przestrzeń i może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się przytłaczające. Dzięki temu wizualnie powiększymy przestrzeń i nadamy jej lekką osobowość. Jaka aranżacja najlepiej sprawdzi się w łazience na poddaszu?

  • Bardzo popularnym połączeniem okazały się białe płytki na ścianach z wersjami drewnopodobnymi na podłodze wokół wanny lub stelaża toal ety.
  • Bardzo popularna jest również jasnoszara płyt ka, która może być stosowana z imitacją i białymi płytkami z desek.
  • Wzorzysta podłoga w jasnych pastelowych kolorach będzie świetnie wyglądać z geometrycznym wzorem lub czarno-białą szachownicą.
  • Minimalistyczną, nowoczesną łazienkę można urządzić również przy użyciu tylko białych płytek. Warto dodać akcenty kolorystyczne, takie jak kolorowe ręczniki, doniczki z kwiatami czy rolety okienne.

Jakie okna wybrać do łazienki na poddaszu?

Wielu mieszkańców bloków czy kamienic marzy o łazience z oknem. Często są oni zmuszeni do korzystania z tego pomieszczenia w ciemności przez wiele lat. Warto zamontować okno w łazience na poddaszu. Słońce prześwitujące przez szybę sprawi, że łazienka będzie bardziej komfortowa i zmniejszy zapotrzebowanie na światło elektryczne. Pozwoli to również na obniżenie rachunków za prąd. Otwarcie okna pozwala na łatwą wentylację i naturalne dogrzewanie w słoneczne dni. Naturalne oświetlenie sprawia również, że nawet na małej przestrzeni wydaje się ona większa. Jaki typ okna jest najlepszy?

Rodzaje i rozmiary okien do łazienki

Kształt dachu będzie determinował rodzaj i rozmiar okien. W przypadku wykuszu można zastosować tradycyjną wersję dwuskrzydłową z funkcją uchylania i rozwierania. W przypadku skosów bez jaskółczego ogona wymagane jest przeszklenie dachowe. Okno połaciowe jest zazwyczaj wystarczające dla małego pomieszczenia, zwykle o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Do łazienek na poddaszu, które są większe niż kilkanaście metrów kwadratowych, można mieć dwa rozstawione okna. Warto wybrać modele wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego z warstwą ochronną z poliuretanu, ponieważ na poddaszu często panuje duża wilgotność.

Jak zaplanować okno w łazience?

Okno pod skosem w pokoju kąpielowym może być umieszczone zarówno nad miską ustępową, jak i nad umywalką. Nie zaleca się umieszczania go nad wanną, zwłaszcza jeśli jest to jedyna szyba w pomieszczeniu. W celu podniesienia świetlika konieczne będzie wejście do jego wnętrza. Ważne jest, aby określić wysokość świetlika, aby móc z niego wygodnie korzystać. Powinien on znajdować się 90 cm poniżej podłogi, aby można było przez niego swobodnie widzieć. W tej sytuacji najlepiej jest umieścić klamkę u góry skrzydła. Pozwoli to na łatwe jego otwarcie. Klamkę najlepiej umieścić w dolnej części ramy okiennej, jeśli łazienka ma wysoką ścianę, która może sięgać powyżej kolan.

Prywatność jest ważna. Oznacza to, że do okna łazienkowego należy stosować zasłony i rolety

Odpowiednia dekoracja okna to konieczność w każdym pomieszczeniu z oknem. Roleta lub zasłona na dachu lub ścianie zatrzyma niechciane osoby i pozwoli na wygodne korzystanie z łazienki na poddaszu. Można również rozważyć montaż rolet zewnętrznych, które ochronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem i ucieczką ciepła w zimie.

Lampy w łazience na poddaszu

Niezależnie od tego, czy łazienka pod skosami jest oświetlona światłem naturalnym, konieczne jest odpowiednie oświetlenie sztuczne. Oświetlenie łazienkowe powinno mieć co najmniej IP44, a lampy nad wanną lub prysznicem - IP65. Lampy wiszące o niewielkiej średnicy lub plafony można umieścić w najwyższej części pomieszczenia. Nie naruszy to proporcji wnętrza. W pobliżu lustra powinna znaleźć się lampa ścienna, która oświetli twarz i ułatwi wykonanie makijażu lub innych zabiegów kosmetycznych.

Kilka ciekawych pomysłów na skosy wykończeniowe w łazience

Skosy w łazience powinny być wykonane z impregnowanych płyt gipsowych lub betonu i wykończone tynkiem cementowo-wapiennym. Dzięki temu będą dłużej służyły mimo ciągłej wilgoci. Warto pokryć płyty folią w płynie, jeśli będą znajdować się w pobliżu wanny lub prysznica. Zabezpieczy to deski przed uszkodzeniem przez wodę i zachowa ich piękny wygląd na długi czas. Dostępne są również nowoczesne deski z rdzeniem wykonanym z gipsu i pokrytym włóknem szklanym. Są one odporne na wodę, pleśń i wilgoć i można je montować w taki sam sposób jak tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe.

Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie skosów, aby poddasze było przyjemniejsze w użytkowaniu. O wykończeniu podłogi czy ścian nie musimy chyba przypominać. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z możliwości nietypowej dekoracji skośnych ścian.

Najprostszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest pomalowanie ich na biało. Pomieszczenie będzie wydawało się większe i jaśniejsze, ponieważ mleczny kolor odbija promienie słoneczne. Można pokusić się o pokrycie skosów w poziomej boazerii farbą ochronną. To dobra opcja dla łazienek w stylu rustykalnym, żeglarskim lub eko. Jeśli wolisz malować płaszczyzny w tradycyjny sposób, możesz zastosować bardziej intensywne kolory. Takie kolory sprawdzą się w pomieszczeniach z dużą ilością światła słonecznego.

Podstawowe elementy łazienki zlokalizowanej na poddaszu

W łazience na podd aszu zawsze powinna znaleźć się przynajmniej toaleta, oraz umywalka. Warto dodać prysznic lub wannę, aby maksymalnie wykorzystać jej powierzchnię. Ułatwi to poranne położenie się do łóżka i pozwoli uniknąć konieczności wchodzenia na górę, aby się umyć. Jak wybrać odpowiednie miejsce na umieszczenie poszczególnych elementów ceramiki sanitarnej w łazience?

Wanna pod skosami

W łazience na poddaszu dobrze sprawdzi się wanna asymetryczna . Umieszcza się ją w rogu pomieszczenia. Nadaje się do pomieszczeń, w których ścianka kolankowa ma 100 cm lub mniej. Dzięki temu można oprzeć się o brzeg wanny pod skosem. Powinien być umieszczony w taki sposób, aby można było wejść do wanny w najwyższym punkcie pod skosem. Zaleca się pozostawienie co najmniej jednego metra pomiędzy krawędzią a wysokością. Pozwoli to na wygodne wytarcie twarzy ręcznikiem.

Prysznic w łazience na poddaszu

Łazienka ze skosami musi mieć co najmniej dwie ściany i powierzchnię o wysokości ponad 2 m. To idealne miejsce na montaż kabiny prysznicowej. Jeśli chcemy maksymalnie zmniejszyć wysokość kabiny prysznicowej, dobrym rozwiązaniem są modele typu walk-in. Mają one jeden lub dwa panele, które oddzielają je od reszty. Mogą być wyposażone w niski brodzik lub odpływ liniowy na poziomie podłogi. Są one bardziej dostępne dla osób starszych i dzieci niż kabiny prysznicowe o dużej wysokości.

Jeśli rozważamy prysznic z odpływem punktowym lub liniowym, pamiętajmy o zabezpieczeniu podłogi, a także wszelkich otaczających ją ścian folią w płynie lub specjalnymi masami uszczelniającymi. Powstrzymają one wodę przed przeciekaniem do głębszych posadzek, co może prowadzić do powstawania nieestetycznych wykwitów na suficie.

W sprzedaży znajdują się kabiny z obudową ściętą u góry, które spełnią oczekiwania właścicieli łazienek ze skośnymi sufitami. Można je przyciąć, aby dokładnie dopasować do wysokości i kąta dachu. Są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych kabin prysznicowych o standardowej wysokości, ale mogą być mniej wygodne w codziennym użytkowaniu.

Umywalka pod skosem

Przy planowaniu łazienki na poddaszu istnieją dwie opcje: albo umieszczenie jej pod ścianką kolankową, albo pod pełnowymiarowym planem. Zdecydowanie zalecana jest druga opcja. Krawędź umywalki ma wysokość około 85 cm. Aby móc wygodnie do niej sięgnąć, trzeba mieć około 2 metrów wzrostu od jej krawędzi. Umywalka pod skosem nadaje się tylko do wykuszu. Dzięki temu do umywalki będzie można podejść w pozycji wyprostowanej. Wyeliminuje to również możliwość przeglądania się w lustrze na ścianie, chyba że mamy małe lustro, które zmieści się na parapecie. Inną opcją jest zbudowanie blatu pod umywalką. Krótszy bok będzie skośny i będzie można go wykorzystać jako ladę. Pod taką półką znajdziemy sporo miejsca, co pozwoli nam schować kosz na pranie lub stworzyć większą obudowę z płyty gipsowej, która pomieści wszystkie akcesoria.

Toaleta w toalecie ze skosami

Miska ustępowa to niezbędny element każdej łazienki na poddaszu. Pokonywanie w nocy schodów w celu skorzystania z toalety nie jest bezpieczne ani przyjemne. Dlatego dobrym pomysłem jest umieszczenie jej na tym samym piętrze co sypialnia. Najlepszym rozwiązaniem, podobnie jak w przypadku umywalki, jest umieszczenie miski ustępowej przy wewnętrznej ścianie w miejscu o pełnej wysokości. Jeśli planujemy zainstalować ją na skarpie, ścianka kolankowa nie powinna być niższa niż 1,4 m wysokości, a powierzchnia bezpośrednio przed miską nie powinna przekraczać 2 metrów.

Pralka ze skosem

Zdarza się, że niewielki metraż łazienki na piętrze sprawia, że na pierwszym poziomie musi znaleźć się również pralka. To świetne rozwiązanie, jeśli na poddaszu znajdują się sypialnie całej rodziny oraz łazienka, w której ubierają się wszyscy domownicy. Wysokość ścianki kolankowej powinna być na poziomie 85 cm, jeśli planujemy umieścić urządzenie pod skosami. Będziemy potrzebować co najmniej 1,5 m, aby móc się schylić i umieścić pranie w bębnie. Sufit o wysokości co najmniej 2 metrów pozwoli na wygodne schylenie się.

Jak wykorzystać przestrzeń pod udami?

W małej łazience warto wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Sprytnym pomysłem jest wykorzystanie nawet niewielkiej powierzchni pod ścianką kolankową. Jak ją zagospodarować w sposób, który będzie zarówno praktyczny, jak i atrakcyjny? Obszar pod skosami można wykorzystać do stworzenia półek z płyt gipsowych. Półki te są następnie wykończone płytkami lub wodoodporną farbą. Takie otwarte półki idealnie nadają się do przechowywania ręczników w eleganckich rolkach, złożonych szlafroków czy ozdobnych koszyków zawierających przydatne kosmetyki.

Przestrzeń pod skosami możemy również wykorzystać do zbudowania wykonanej na zamówienie szafki, w której przechowamy zapas chemii gospodarczej i kosmetyków do makijażu, a także przybory kąpielowe. Niski narożnik pod ścianką kolankową możemy wykorzystać do przechowywania kosza na pranie. Ułatwi to utrzymanie łazienki w czystości, a także pozwoli na zamontowanie podłużnego grzejnika, który zapewni optymalny komfort cieplny w chłodniejsze dni. Obszar ten może być również wykorzystany do przechowywania ozdobnych doniczek z kwiatami, małego taboretu lub łazienkowego dzieła sztuki w atrakcyjnej oprawie.

Łazienka zlokalizowana na poddaszu może być spotykana w domach parterowych, które mają strefę nocną na pierwszym piętrze. Można ją również spotkać w starszym budownictwie, np. w kamienicach z cztero- lub wielospadowymi dachami. Nie jest łatwa w aranżacji, ale tworzy ciekawy efekt wizualny, nieosiągalny w tradycyjnych pomieszczeniach.

Przy projektowaniu łazienki pod skosami ważne jest zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych elementów. Będą one praktyczne w codziennym użytkowaniu i często dobrze wykorzystają niewielką przestrzeń pod ścianką kolankową. Łazienka na poddaszu będzie piękną przestrzenią o jasnej aranżacji i ciekawych dodatkach. Idealnie nadaje się na długie kąpiele i zabiegi pielęgnacyjne.

Warto przeczytać