Projektowanie wnętrz może być trudne ze względu na małą przestrzeń. Jest to często powierzchowne wrażenie, które blednie, gdy spojrzysz na obecny rynek. Istnieje tak wiele opcji mebli, że możesz znaleźć odpowiedni produkt dla swojej przestrzeni.

Na co zwracać uwagę w małej przestrzeni? Czego należy unikać?

Podczas urządzania małego mieszkania lub domu największym wyzwaniem jest to, aby nie zmniejszyć wizualnie przestrzeni. Źle dobrana kolorystyka może spowodować taki efekt. Pamiętaj, aby wybierać meble dopasowane do stylu pomieszczenia.

Ciemne meble nie powinny być używane do przytłoczenia ciemnych ścian. Mogą one sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się ciasne i przygnębiające. Mała przestrzeń powinna być wyposażona w meble, które gwarantują coś przeciwnego. Zastosowanie jasnych odcieni pomoże rozświetlić przestrzeń i wizualnie ją powiększyć.

Projektanci wnętrz przestrzegają przed stosowaniem zbyt wielu ciemnych kolorów. Masz o wiele większy wybór, gdy na ścianach i podłogach dominują jasne barwy. Najważniejsze odcienie to beż, biel czy mięta.

Kolor ścian kontra kolor mebli - który wybrać?

Omówiliśmy już podstawowe zasady organizacji małych przestrzeni. Teraz przyszedł czas na konkretne rozwiązania. Można je z łatwością przenieść do swojego domu lub mieszkania.

  • Do jakich ścian najlepiej pasują brązowe meble? To najpopularniejsze opcje, zwłaszcza w przypadku mebli do salonu. Brązowe stoły, zwykle wykonane z drewna, komody, szuflady i szafy dobrze komponują się ze stylem industrialnym, klasycznym. Najlepiej przełamać go pastelowymi lub białymi kolorami, jeśli jest to ciemny brąz. Jaśniejszy brąz można sparować z grafitem i zielenią.
  • Jakie meble pasują do szarych ścian? Masz wiele opcji, jeśli chodzi o odcienie szarości. Takie ściany mogą być wykorzystane jako baza dla innych kolorów. W przypadku mebli do sypialni warto wybrać ciemniejszą kolorystykę, taką jak brąz lub czerń, aby stworzyć relaksującą atmosferę. Natomiast do salonu dobrym wyborem będą meble w jasnym kolorze (np. białym).
  • Szare meble kuchenne - jaki kolor ścian? Tym razem odwracamy sytuację. Szare meble można dopasować zarówno do neutralnych, jak i ciepłych kolorów.

Jak rozmieścić meble na małej przestrzeni?

Omówimy również kwestię rozmieszczenia mebli. Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie: Małe pomieszczenia nie powinny być zagracone zbyt dużą ilością rzeczy. Im mniejsze przedmioty, tym lepiej. W salonie idealnie sprawdzi się niewielki stolik kawowy, szafki RTV i małe komody. Możesz też wykorzystać wnęki do zamontowania szafy przesuwnej, jeśli wybierzesz meble do przedpokoju.

Do optycznego powiększenia małej lub ciasnej przestrzeni mogą posłużyć również lustra. Takie lustra można umieścić na przykład na drzwiach mebli. Opcji jest naprawdę wiele. Warto dobierać je zgodnie z ustalonym wcześniej planem, dzięki czemu można maksymalnie wykorzystać pomieszczenia.

Warto przeczytać