Antresola pozwala na zwiększenie przestrzeni w mieszkaniu. Jest to rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i atrakcyjne. Idealnie sprawdza się w wysokich pomieszczeniach. Dzięki niej można wygospodarować miejsce na sypialnię, gabinet czy bibliotekę. Można ją zaprojektować już na początku budowy domu. Można go jednak zamontować w mieszkaniu lub wolnostojącym domu jednorodzinnym. Dzięki temu, że można ją łatwo zaaranżować i wykonać z różnych materiałów, antresola pasuje do każdego rodzaju wykończenia i często stanowi cenną przestrzeń. Jakie są najlepsze cechy wygodnej antresoli?
Jak buduje się poziom antresoli?
Pierwsze ant resole służyły wiele lat temu jako dodatkowa sypialnia dla dzieci i dorosłych. Były one powszechne w starszych budynkach z wysokimi sufitami. Te dodatkowe piętra mogą być wykorzystywane do różnych celów, w tym jako miejsce do spania lub jako przestrzeń zapewniająca bezpieczne środowisko do zabawy dla dzieci. Są one dekoracyjnym dodatkiem do każdego pomieszczenia i zwiększają jego powierzchnię kwadratową, jednocześnie poprawiając jego funkcjonalność.
Antresola może być zbudowana, gdy wciąż przygotowujesz projekt domu . Najczęściej będzie ona wykonana z żelbetu i przymocowana do ścian nośnych. Inwestorzy często decydują się na umieszczenie antresoli w ramach istniejących wnętrz. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się lekka konstrukcja, która jest łatwa w montażu. Najczęściej będzie ona wykonana z metalu w zależności od wystroju wnętrza i przewidywanego obciążenia. Oprócz stelaża mamy wiele możliwości wykonania podłogi i balustrady piętra. Dla ochrony przed upadkiem z wysokości dobrze sprawdzą się tu płyty MDF lub lekkie panele. Schody sprawią, że aranżacja będzie bardziej stylowa i wygodna.
Korzyści dla użytkowników antresoli
Antresola, czyli dodatkowa przestrzeń o dowolnym przeznaczeniu, jest bardzo przydatna w małych mieszkaniach o wysokich sufitach. Często można je spotkać w kamienicach i loftach. Często znajduje się w salonie lub kuchni. Stanowi niepowtarzalny element architektury wnętrza oraz widok, który jest ciekawy i niecodzienny. Dzięki swojej otwartej przestrzeni doskonale wpisuje się w modną filozofię otwartej przestrzeni. Pozwala to na komunikację z resztą domowników, a jednocześnie umożliwia wydzielenie prywatnego, chronionego kąta. Ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry, nie wymaga zazwyczaj dodatkowego ogrzewania. Można go zamontować niemal w każdym mieszkaniu, ponieważ ma lekką, drewnianą konstrukcję, która nie obciąża nadmiernie sąsiednich ścian.
Zalety antresoli
Decydując się na dodanie antresoli do swojego mieszkania, warto rozważyć jej wady. Jakie są wady posiadania dodatkowego piętra? Często jest ona niewielka i nie oferuje wiele dodatkowej przestrzeni. Wersje o niewielkiej wysokości mogą być trudne do wykorzystania w codziennym życiu. Dlatego najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach, w których sufit znajduje się minimum 4 metry nad podłogą. Nie zapewnią one takiego samego poziomu intymności jak osobny pokój. Docierają tam bowiem hałasy, zapachy i światło, co może negatywnie wpłynąć na zdolność koncentracji lub odpoczynku. Mogą być cennym sposobem na zwiększenie przestrzeni życiowej i roboczej w małych pomieszczeniach.
Jak wysoko powinna stać wygodna antresola?
Antresola to opcja dla mieszkań, których sufity znajdują się co najmniej 3 m nad podłogą. Będzie można na niej wydzielić półkę niezbyt wysoką, ale służącą przede wszystkim do nocnego wypoczynku . Można na niej zmieścić materac do spania, który jest zbyt mały na niższe kondygnacje. Można to zrobić poprzez pochylenie postawy. Mieszkania o wysokości co najmniej 4 m dadzą więcej możliwości aranżacyjnych. Na każdym piętrze będzie można ustawić antresolę, która pozwoli na wygodne, wyprostowane poruszanie się. Ważne jest, aby tak zaplanować przestrzeń, aby wysokość w dolnej części nie była mniejsza niż 2,2 metra. Dzięki temu ta część mieszkania nie będzie ograniczona układem pierwszego piętra.
Rodzaje i dostępy do antresoli
Antresola nie istniałaby niezależnie od jej wysokości czy wielkości bez odpowiedniego wejścia . Powinno być ono bezpieczne i wygodne, a jego rodzaj powinien odpowiadać częstotliwości występowania dodatkowego piętra. Jakie rodzaje wejść są możliwe?
- Solidna drabina, po której będziemy wchodzić z zachwytem dwa razy dziennie, wystarczy, jeśli przestrzeń będzie służyła tylko do spania.
- Gdy na podwyższonym piętrze planujemy zbudować bibliotekę, gabinet lub kącik zabaw dla dzieci, warto pomyśleć o bardziej skomplikowanych schodach. Można zastosować model okrągły, kręty lub wersję kaczą ze stromymi, naprzemiennymi stopniami, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca.
- W najlepszej sytuacji są właściciele dużych nieruchomości, którzy mogą zastosować proste schody prowadzące na antresolę.
Bez względu na to, jaki model wybierzesz, ważne jest, aby poręcz była mocna, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wejść na najwyższe piętro. Jeśli w Twoim mieszkaniu brakuje przestrzeni lub miejsca do przechowywania, możesz wykorzystać przestrzeń pod schodami, aby stworzyć dodatkowe miejsce do przechowywania.
O czym warto pamiętać przy tworzeniu antresoli?
Jeśli mieszkanie jest skomplikowane lub antresola wymaga budowy, może warto powierzyć jej zaplanowanie i wykonanie architektowi. Nie musisz być uzdolniony manualnie ani posiadać wiedzy technicznej. Możesz samodzielnie zaprojektować i zamontować antresolę w domu, jeśli nie brakuje Ci tych umiejętności.
Ważne jest, aby podczas projektowania wziąć pod uwagę rozmiar i kształt pomieszczenia. Konstrukcja powinna być mocna i pasować do wnętrza. Deski i niewielkie ilości drewna dębowego, bukowego lub jesionowego wystarczą, jeśli dodatkowa podłoga ma służyć jako podłoga w sypialni. Warto przyjrzeć się żelbetowym lub mocnym metalowym ramom, gdy będzie ona intensywnie użytkowana. Powinien być mocowany do ścian nośnych, które są wolne od widocznych pęknięć i ubytków, niezależnie od materiału. Dobry stan techniczny zapewni stabilność i bezpieczeństwo podczas korzystania z dodatkowej przestrzeni pod sufitem. Pamiętajmy o zamocowaniu podłogi. Dzieci będą musiały korzystać z antresoli. Nie zapominajmy o oświetleniu i sposobie wykorzystania przestrzeni pod konstrukcją. Ta przestrzeń doskonale nadaje się na kącik telewizyjny lub domowe biuro, a także dużą szafę.
Przy wykończeniu elementów metalowych i drewnianych warto wybrać naturalne kolory. Ciemna, solidna konstrukcja będzie miała dominujący wpływ na resztę mieszkania i przyniesie więcej szkody niż pożytku. Rozważ dodanie do wnętrza dodatkowych podpór, jeśli podłoga będzie duża. Mogą one również zostać wykorzystane przez wprawnych majsterkowiczów do stworzenia dodatkowych półek do przechowywania bibelotów i książek.
Instrukcja budowy antresoli krok po kroku
Pierwszym krokiem do budowy antresoli jest jej zaprojektowanie. Łatwiej będzie zamówić materiały i lepiej zaplanować prace z wyprzedzeniem, jeśli dokładnie wytyczysz poszczególne elementy. Na tym etapie warto rozważyć doprowadzenie do podłogi prądu. Przyda się to zarówno do lampki nocnej, jak i do podłączenia do komputera w domowym biurze.
Gdy mamy już listę wszystkich potrzebnych desek i kantówek, możemy zamówić je w sklepie budowlanym lub stolarskim. Po dostarczeniu desek i kantówek do naszego mieszkania rozpoczniemy wiercenie otworów pod belki, które będą podtrzymywać konstrukcję. Kantówki możemy przymocować poprzez założenie kotew chemicznych lub kotew rozporowych. Do nich zostaną przymocowane deski, które będą pełniły rolę podłogi antresoli. Gdy konstrukcja będzie już gotowa, do jej krawędzi przymocujemy drabinę/schody. Teraz możemy przystąpić do dekorowania nowo nabytej przestrzeni.
Jak można wykorzystać antresolę?
Antresolę można wykorzystać na wiele sposobów. Wysokość i wielkość dodatkowej powierzchni będzie decydować o jej przeznaczeniu. Antresola, która jest dość niska, sprawdzi się w przypadku sypialni lub miejsca zabaw dla dzieci. Gdy wysokość antresoli wynosi dwa metry, można ją wykorzystać jako bibliotekę, gabinet lub strefę relaksu. Nie ma znaczenia, do jakich celów służy, należy zachować spójny styl na górze i na dole w głównym pomieszczeniu, w którym się znajduje. Warto użyć tych samych kolorów i elementów dekoracyjnych, aby antresola była akcentem w wystroju mieszkania, ale niezbyt oczywistym. Jak stworzyć funkcjonalną i wygodną strefę antresoli?
Sypialnia na antresoli
Podstawowym przeznaczeniem antresoli jest stworzenie przestrzeni do spania. Dzięki temu można lepiej wykorzystać mieszkanie i stworzyć wygodną sypialnię, która będzie ukryta przed gośćmi i domownikami. Wystarczy, że będzie ona służyła wyłącznie do spania. Dzięki temu będzie można usiąść i dosięgnąć łóżka. Należy zadbać o odpowiednią wentylację, ponieważ na niskiej podłodze może nam być zbyt duszno. Możliwe jest maksymalne wykorzystanie małej przestrzeni poprzez usunięcie ramy łóżka i położenie materaca sprężynowego bezpośrednio na piętrze. Jeśli antresola jest wyższa od naszej ramy łóżka, możemy umieścić tam pełnowymiarowe łóżko zarówno dla dziecka, jak i dwóch dorosłych osób. Piętro można uczynić bardziej prywatnym, mocując w pokoju grube zasłony lub materiałowe bibeloty.
Łóżko na antresoli
Antresola w bibliotece
Na każdym poziomie antresoli możemy również zamontować bibliotekę i czytelnię. Dodatkowe ściany podłogi mogą być wykorzystane na półki z książkami. Przed nimi ustawimy wygodny fotel z podnóżkiem i stolik kawowy. Taka biblioteka zapewni nam prywatność i spokój potrzebny do czytania książki. Biblioteka pozwoli nam widzieć resztę mieszkania bez konieczności utraty kontaktu z nimi. Antresola prawdopodobnie będzie delikatna i będzie miała małą nośność. Dlatego na pierwszym piętrze można przygotować półki na książki. Na górze znajdzie się miejsce do czytania. Jeśli główne pomieszczenie jest duże, można rozważyć zrobienie z biblioteki galerii. Dzięki temu pomieszczenie zostanie otoczone ze wszystkich stron. Takie rozwiązanie jest bardzo efektowne. Wymaga jednak mocnej konstrukcji i dużej ilości książek, które wypełnią regały.
Gabinet na pierwszym piętrze
Świetnym rozwiązaniem jest zbudowanie na poziomie antresoli gabinetu, który może pełnić funkcję domowego biura. Antresola jest na tyle mała, że zmieści się na niej biurko, krzesło i szafka na dokumenty. Nad częścią mieszkalną możesz stworzyć osobną przestrzeń do pracy, która będzie wygodna i pozwoli Ci na opiekę nad dziećmi, które nadal przebywają na pierwszym piętrze. Możesz ją oddzielić od reszty mieszkania za pomocą ażurowego regału. Posłuży on jako półka na drobiazgi, a także wpuści światło słoneczne i pozwoli Ci zobaczyć całe mieszkanie z góry. Upewnij się, że masz dobrze rozwiniętą instalację elektryczną, jeśli planujesz umieścić tam biurko z drukarką, komputerem lub innymi urządzeniami.
Źródło: Architectural Digest
Pokój zabaw dla dzieci na antresoli
Antresola może być idealnym miejscem dla najmłodszych domowników. Możesz stworzyć niepowtarzalny kącik zabaw, dodając do ich pokoju podłogę. Pod nią zmieści się dziecięce biurko lub łóżko. Aby zabezpieczyć małe dzieci przed upadkiem, należy zamontować solidną balustradę, jeśli pokój przeznaczony jest dla energicznych maluchów. Drabinkę lub stopnie można zastąpić liną do wspinania lub wchodzenia. Po drugiej stronie antresoli można umieścić rurę lub zjeżdżalnię. Dzięki temu w pokoju dziecka powstanie wyjątkowa przestrzeń do zabawy, która będzie je bawić nawet w czasie deszczu.
Sypialnia dla dzieci na antresoli
W jaki sposób oświetlić antresolę?
Ważne jest, aby podczas urządzania antresoli zapewnić jej naturalne światło. Naturalne oświetlenie może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój i zdrowie, niezależnie od tego, czy tworzymy sypialnię czy gabinet. Powinniśmy też zaplanować przynajmniej jedną lampę na każde piętro. Jak oświetlić dodatkową przestrzeń pod sufitem?
Mała lampka na ścianę lub lampka boczna, którą stawiamy na stoliku przy łóżku, wystarczą, jeśli mamy sypialnię na piętrze. Dzięki nim będziemy mogli wygodnie się położyć i nie nadwyrężać oczu. Stabilna lampa stojąca to dobra opcja dla biblioteki, która została zaplanowana na podłodze. Można ją umieścić w pobliżu fotela. Zapewni światło stronom książki i stworzy atmosferę sprzyjającą relaksowi. Aby zapewnić optymalne oświetlenie, jeśli dodatkowa podłoga ma służyć jako gabinet, konieczna jest lampa biurkowa lub kinkiet o dużej mocy.
Na podwyższonej podłodze najlepiej unikać lamp wiszących z długimi ramionami. Ze względu na ich niską wysokość, spowodują one, że przestrzeń będzie wyglądała na zagraconą. Jeśli nie chcemy stosować oświetlenia sufitowego, dobrze sprawdzi się plafon lub lampa ścienna. Nie będzie to miało wpływu na codzienne użytkowanie antresoli. W miejscach, w których szukasz relaksu, najlepiej zastosować lampy rozpraszające światło. W przypadku domowego biura dobrze sprawdzą się modele z oświetleniem punktowym.
Antresola pozwala na stworzenie dodatkowej przestrzeni. Jest to innowacyjne i praktyczne rozwiązanie. Można ją wykorzystać zarówno w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr, jak i w większych domach, gdzie chcemy stworzyć wyjątkową przestrzeń na sypialnię czy regał z książkami. Powinna mieć co najmniej 2 metry wysokości, posiadać poręcze i solidną konstrukcję oraz odpowiednie oświetlenie. Będzie spełniać podwójną funkcję: pozwoli na dobry kontakt z resztą w domu oraz prywatność, która pozwoli na relaks lub skupienie przy pracy, niezależnie od jej przeznaczenia.
Warto przeczytać
- 31 stycznia 2024
Nie ma znaczenia, czy jesteś nastolatkiem, czy starszym mężczyzną. Jeśli jesteś fanem sportu, zasługujesz na wygodne miejsce, w którym możesz oglądać swoje ulubione...
Czytaj dalej- 18 stycznia 2024
Jesteśmy częścią Grupy Ikano, założonej przez Ingvara Kamprada, twórcę IKEA. W 1943 roku Ingvar Kamprad założył IKEA w skalistym i zalesionym regionie Smaland w...
Czytaj dalej