Zastanawiasz się nad udekorowaniem swojego salonu, ale nie jesteś pewien, czy rzeczywiście potrzebujesz szafki RTV? Dobrym pomysłem jest posiadanie telewizora w salonie. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, urządzając kącik telewizyjny w swoim salonie? I jakimi kryteriami należy się kierować przy zakupie szafki RTV. Oto kilka pomocnych wskazówek.

Przestrzeń do przechowywania nigdy nie powinna być zbyt mała...

To jeden z największych błędów w planowaniu mieszkania. Nie trzeba jednak przesadzać w drugą stronę. Zbyt duża ilość mebli może sprawić, że wnętrze wyda się mniejsze i bardziej chaotyczne niż jest w rzeczywistości. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie meble do salonu. Dotyczy to nie tylko dopasowanej estetyki, ale także dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Często warto nie rezygnować z szafki RTV, choćby tylko z tego powodu. Ważne jest, aby przed zakupem zwrócić uwagę na te ważne punkty .....

Jaka wysokość szafki RTV jest odpowiednia?

Ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego telewizora wziąć pod uwagę wysokość szafki RTV. Nie powinna być ona przypadkowa. Jako wskazówkę powinieneś wykorzystać kanapę lub narożnik, na którym będziesz siedział podczas oglądania telewizji. Telewizor powinien być umieszczony na odpowiedniej wysokości, tak aby jego środek znajdował się mniej niż na wysokości oczu. Jest to najkorzystniejszy wariant. Zbyt wysoko umieszczony telewizor może powodować napięcie szyi i niepotrzebny wysiłek.

Czy warto kupić wiszącą szafkę RTV, gdy ma się wiele innych rzeczy do zrobienia?

Szafki RTV wiszące to świetna opcja dla tych, którzy w momencie zakupu nie wiedzą, jak wysoko będzie siedział narożnik czy sofa. Nie ma znaczenia, jak wysoko zamontowana jest szafka. Można zdecydować, gdzie zostanie umieszczona i na jakiej wysokości. Dobrze jest jednak przed podjęciem ostatecznych decyzji upewnić się, że ściana, na której planujemy zamontować szafkę RTV, wytrzyma takie obciążenie.

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych mogą sprawić, że będzie to problem. Na ścianach działowych z płyt gipsowych najlepiej nie wieszać niczego cięższego niż 30 kg. Sam telewizor będzie ważył od 10-16 kg w zależności od jego wielkości. Przed zakupem szafki RTV należy upewnić się, że wraz z telewizorem nie będzie ona cięższa niż maksymalne obciążenie ściany. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w szafce może znajdować się również dekoder lub inne urządzenia.

W jaki sposób umieścić telewizor?

Urządzając kącik telewizyjny w salonie powinieneś zadbać o to, aby telewizor nie znajdował się zbyt blisko miejsca, w którym będziesz siedział. Oznacza to, że odległość między telewizorem a narożnikiem kanapy lub narożnikiem powinna być trzykrotnie większa niż szerokość odbiornika. Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto skorzystać z tej zasady. Zadbaj również o to, aby Twoje pole widzenia nie było zaburzone przez aranżację. Stolik kawowy umieszczony między telewizorem a fotelem to zły pomysł.

Ponadto, jeśli to możliwe, zaplanuj kącik telewizyjny tak, aby nie znajdował się w "drodze obiegowej". Jeśli kącik telewizyjny znajduje się przy wejściu do salonu, a za nim znajduje się aneks kuchenny, przechodzący przez pomieszczenie członkowie rodziny będą uciążliwi dla osoby oglądającej telewizor. Jeśli układ pomieszczenia na to pozwala, warto ustawić telewizor jak najdalej od przejścia.

Czy potrzebujesz szafki RTV, aby powiesić telewizor?

Coraz częściej decydujemy się na powieszenie telewizora bezpośrednio na ścianie, zamiast umieszczania go na szafkach RTV. W związku z tym nasuwa się pytanie: Czy szafka RTV jest w takim przypadku rzeczywiście niezbędna? Choć może nie jest ona niezbędna, to jednak jest bardzo przydatna. Szafka RTV to nie tylko blat, na którym można ustawić telewizor, ale także dodatkowa przestrzeń do przechowywania. W domu mogą znaleźć się również takie urządzenia: dekoder, odtwarzacz DVD, czy konsole do gier. Nie będzie się ich trzymać na podłodze. O wiele wygodniej i atrakcyjniej będzie je przechowywać w szafce.

Ważne jest, aby przed zakupem szafki RTV zastanowić się, co będziesz w niej przechowywać. Dzięki temu zdecydujesz, czy wystarczą małe półki lub szuflady. Warto jednak zastanowić się również, czy część mebla nie powinna być przeznaczona na szafkę z zamykanymi drzwiczkami, która pomieści przedmioty o większej wysokości. Należy pamiętać o zasadzie właściwych proporcji. Optycznie lepsza szafka powinna być przynajmniej o kilka centymetrów większa od telewizora.

Warto przeczytać