Meble z palet zyskały na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Można nimi umeblować cały dom, ogród, salon, sypialnię czy balkon w bloku. Meble z palet są bardzo funkcjonalne. Często są to designerskie projekty, które znajdują zastosowanie we wnętrzach w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy industrialnym. W tym artykule pokażemy Ci jak zrobić meble z palet i do czego można je wykorzystać. Ogranicza Cię w tym przypadku tylko wyobraźnia i dostępna przestrzeń.

Spis treści.

  • Jak samodzielnie wykonać meble z palet?
  • Meble z palet dla domu
  • Meble z palet na balkonie w bloku.
  • Jakiej farby mogę użyć do mebli z palet?

Jak samodzielnie wykonać meble z palet?

Drewniana paleta służy przede wszystkim do transportu towarów. Jest to trwały i solidny przedmiot, który może być wielokrotnie wykorzystywany. Jeśli przeszła na emeryturę, możesz ją wykorzystać do wykonania mebli do domu, ogrodu lub pokoju. Możesz również wykorzystać ją jako materiał do wykonania mebli w stylu ekologicznym i zero-odpadowym.

Klasyczne europalety mają standardowe wymiary i są trwałe. Możesz je znaleźć w wielu miejscach, w tym na aukcjach internetowych i w składach budowlanych. Nie muszą być fabrycznie nowe, ale deski powinny być czyste i suche, bez pleśni i insektów. Możesz połączyć poszczególne kawałki, układając je na sobie, przycinając i umieszczając w pionie. Następnie należy pomalować i polakierować deski.

Do wykonania mebli z palet będziesz potrzebował śrubokręta, szlifierki i papieru ściernego. Do malowania niezbędny będzie pędzel i mały wałek. Dla osób, które nie wiedzą jak pomalować meble z palet polecamy lakiery i bejce. Dodają one koloru, jednocześnie podkreślając usłojenie. Pamiętaj, aby przed pomalowaniem palety użyć impregnatu, który zabezpieczy drewno przed grzybami, owadami i gniciem.

Meble z palet do domu

Palety są bardzo uniwersalnym materiałem. Z jednego surowca może powstać rama łóżka lub stolik, boazeria, kanapa narożna z miękką tapicerką, a nawet boazeria. Tę ostatnią wykonuje się zazwyczaj z dużych europalet 120x80cm w zależności od ilości miejsca, jakim dysponujesz. Na jeden mebel potrzebujesz co najmniej dziesięć europalet. Powinien on mieć dwie warstwy, aby wygodnie się na nim siedziało. Meble z palet w salonie zazwyczaj posiadają materace lub miękką tapicerkę.

Poduszki na meble z palet mogą poprawić komfort wypoczynku. Większość poduszek dostępnych na rynku posiada zdejmowane pokrowce, które w razie potrzeby można wyczyścić. Poduszki do mebli to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zarówno komfort, jak i estetykę. Możesz dostosować wygląd swoich mebli, wybierając spośród szerokiej gamy kolorów i wzorów. Poduszki mogą być wykorzystywane zarówno jako oparcie, jak i siedzisko.

W internecie można znaleźć dziesiątki i dziesiątki pomysłów na meble z palet. Stoły, sofy i fotele to wszystko jest możliwe. Także stoliki kawowe, stoliki pod telewizor, leżanki, półki do przechowywania drobiazgów i gazet, kwietniki do salonu lub kuchni, stoły kuchenne, szafki łazienkowe i komody. Styl mebli jest ograniczony jedynie wyobraźnią nabywcy, a w przypadku DIY - umiejętnościami i entuzjazmem majsterkowicza. W dziale mebli z palet do sypialni zobaczyliśmy miękkie sofy i klasyczne podwójne łóżka. Nie zabrakło również stolików nocnych, wygodnych foteli.

Meble z palet na balkonie w bloku.

Meble z palet wykonane samodzielnie mogą zmienić zwykły balkon bloku w przytulny zakątek. Meble o niewielkich rozmiarach lepiej sprawdzą się w przestrzeni, która jest mocno ograniczona. Można je wykonać z połówek palet o wymiarach 80x60x14 cm. W magazynie poświęconym dekoracji wnętrz znaleźliśmy instrukcję, jak samodzielnie zbudować meble z palet, np. sofę balkonową. Do wykonania tego zadania będziemy potrzebować kilku narzędzi. Należą do nich: palety, jedna lub dwie, śrubokręt i piła, farba i lakier do drewna, młotek, gwoździe, deski lub kawałki drewna, miarka i tekstylia do użytku zewnętrznego.

Komercyjnie dostępne są meble z palet, które można wykorzystać na balkonie. Jednak majsterkowicze mogą niskim kosztem stworzyć własne meble z palet. Może to być ławka narożna lub sofa z małymi siedzeniami. Format narożnika jest idealny dla małych przestrzeni, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. W zestawie znajdują się poduszki do mebli z palet.

Meble z palet na podwórko są najbardziej uniwersalne. Palety i skrzynie mogą być używane do tworzenia mebli ogrodowych, które są trwałe i wytrzymają najgorszą pogodę. Palety można wykorzystać do zrobienia wielu rzeczy, w tym leżaka, stołu ze szklaną powierzchnią, drewnianych tarasów, półek na doniczki, pionowych ogrodów, kwietników i ogrodów ziołowych. Możesz zrelaksować się w ogrodzie z zestawem wypoczynkowym lub zorganizować duże spotkanie towarzyskie. Meble z palet powinniśmy pokryć, aby służyły nam przez wiele lat.

Jaki rodzaj farby jest najlepszy do mebli z palet?

Niepowtarzalność to wielka cecha mebli tarasowych z palet. Są one nie tylko tańsze, ale także wyglądają zupełnie inaczej niż meble kupione w sklepie. Zachowaj ostrożność. Jeśli nie zabezpieczysz ich odpowiednio lakierem, meble ogrodowe z palet są dobre tylko przez jeden sezon. To jest świetny pomysł!

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push();

Warto przeczytać