Jeśli nie cieszysz się herbatą parzoną w tym samym czajniku, być może nadszedł czas, aby sprawdzić urządzenie pod kątem kamienia. Kamień w czajniku nie jest przez nikogo dodawany. Jest on spowodowany reakcją chemiczną wywołaną przez twardą wodę. Osad, który tworzy się w czajniku podczas gotowania osadza się na dnie i bokach naczynia tworząc nieestetyczne, niszczące warstwy. Jak pozbyć się kamienia i zapobiec jego ponownemu powstawaniu? Zalecamy metody chemiczne lub naturalne.

Twarda woda, która jest źródłem kamienia, jest bogata w minerały, takie jak wapń i magnez. Minerały te wytrącają się podczas gotowania i osadzają na ściankach, powodując matowienie. Ten nieatrakcyjny osad jest najbardziej widoczny na szklanych czajnikach. Osady gromadzą się również na grzałce, co powoduje jej stopniowe zużycie. Pływające cząsteczki mogą być widoczne podczas nalewania wody. W końcu nikt nie chce resztek w swojej herbacie lub kawie. Ważne jest dokładne i regularne czyszczenie czajnika. Jak je usunąć?

Spis treści

  • Jak usunąć kamień z czajnika?
  • Jak odkamienić czajnik w domu
  • Jak odkamienić czajnik elektryczny?
  • Jak wyczyścić czajnik octem?
  • Jak odkamienić czajnik za pomocą sody oczyszczonej?

Jak usunąć kamień z czajnika?

Czajnik można odkamienić za pomocą uniwersalnego proszku, płynu lub koncentratu odkamieniacza do czajników. Według producentów różne kwasy są odpowiedzialne za rozpuszczanie kamienia w wodzie. Niektóre kwasy są wytwarzane z substancji naturalnych, a inne z kwasu amidosulfonowego lub fosforowego. Roztwór należy wlać do urządzenia po wymieszaniu preparatu z wodą w odpowiedniej proporcji. Usuwając resztki wody z czajnika po każdym gotowaniu, można spowolnić powstawanie kamienia.

Niezależnie od tego, co zawiera płyn lub proszek, regularne odkamienianie jest dobre dla naszego urządzenia. Po użyciu należy je dokładnie wypłukać. Nie lekceważmy gromadzenia się kamienia na czajniku. W przeciwnym razie będziemy musieli wymienić go wcześniej, co spowoduje nieoczekiwane wydatki. Zaoszczędź pieniądze, filtrując wodę przed wlaniem do czajnika. Można użyć filtra zakładanego na kran lub specjalnego dzbanka filtrującego. Woda będzie bardziej miękka, dzięki czemu osad w czajniku będzie tworzył się wolniej.

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika

Istnieje kilka domowych sposobów na odkamienianie czajnika. Jedna z najtrudniejszych metod polega na wrzuceniu umytych skórek ziemniaków. Obierki należy wsypać na dno urządzenia, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Obierki należy kilkakrotnie wymieniać na świeże.

Coca-cola to kolejna, mniej znana metoda na zakamienianie czajnika. Połączenie popularnego napoju z sodą oczyszczoną pozwoli odkamienić czajnik, ponieważ jej kwas wchodzi w reakcję z zasadowym minerałem. Wlej 300 ml coli i łyżeczkę sody oczyszczonej do czajnika. Dodaj wodę, a następnie gotuj przez kilka minut. Po pół godzinie przepłucz czajnik wodą.

Jak odkamienić czajnik elektryczny?

Kwas cytrynowy to najszybszy i najprostszy sposób na usunięcie kamienia z czajnika elektrycznego. Aby odkamienić czajnik elektryczny kwaskiem cytrynowym, należy przygotować roztwór 1:1 przefiltrowanej wody destylowanej i kwasku. Można również użyć soku z cytryny. Można również użyć świeżego soku z cytryny.

Wlej roztwór do czajnika i doprowadź go do wrzenia. Pozostawić w czajniku na kilka godzin w celu rozpuszczenia kamienia. Przepłucz czajnik elektryczny kilka razy wrzącą gorącą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości kwasu lub kamienia. Aby jeszcze dokładniej wyczyścić czajnik elektryczny, można pokroić pozostałą cytrynę na ćwiartki i wetrzeć ją w ścianki.

Jak czyścić czajnik elektryczny octem?

Kwas cytrynowy można zastąpić octem. Świetnie radzi sobie z osadami węglanu wapnia i magnezu oraz kamieniem. Do przygotowania roztworu odkamieniającego potrzebne będą równe części wody i octu. Wlewamy rozpuszczony kamień, gotujemy mieszaninę aż osiągnie temperaturę wrzenia i odstawiamy na dwie godziny. Płuczemy czajnik wrzącą wodą kilka razy, aż do całkowitego rozpuszczenia. Do wody dodajemy odrobinę cytryny, aby usunąć zapach octu z czajnika.

Jak odkamienić czajnik za pomocą sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona może być stosowana jako alternatywa dla odkamieniania czajnika. Soda oczyszczona to świetny sposób na usuwanie brudu, osadów, a nawet plam. Wiedziały o tym już nasze babcie i do dziś jest ona stosowana przez wiele gospodyń domowych. Jak przygotować proszek do pieczenia do celów odkamieniania? Wsyp trzy łyżki sody oczyszczonej do litra przegotowanej wody, a następnie wlej ją do czajnika. Mieszankę można pozostawić w czajniku nawet na godzinę. Zapewni to, że roztwór dostanie się do każdej szczeliny. Po czyszczeniu należy kilkakrotnie zagotować wodę.

Niektóre gospodynie domowe zalecają pozostawienie roztworu w czajniku na kilka godzin, aby soda stopniowo rozpuszczała kamień. Nie spowoduje to uszkodzenia wrażliwych części urządzenia. Po odkamienieniu czajnika, przepłucz go kilka razy ciepłą wodą z kranu. Soda oczyszczona ma specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu.

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push();

Warto przeczytać